Przejdź do głównej zawartości

Forma oświadczenia woli

 

Sporządziliśmy dla naszego klienta umowę najmu powierzchni użytkowej. Umowa zawarta została na czas nieokreślony z możliwością jej rozwiązania z zachowaniem jednomiesięcznego okresu wypowiedzenia, ze skutkiem na koniec miesiąca kalendarzowego. W treści umowy zastrzeżona została forma czynności prawnej poprzez zapis, że rozwiązanie umowy najmu może nastąpić w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Za równorzędną z formą pisemną uznano formę elektroniczną dokumentu. Najemca przesłał naszemu klientowi wiadomość MMS zawierającą zdjęcie pisma wypowiadającego zawartą umowę najmu.
 
Czy MMS ze zdjęciem wypowiedzenia umowy najmu jest skuteczne w świetle zawartej umowy najmu oraz obowiązujących zapisów kodeksu cywilnego?
 
Zgodnie z treścią art. 78 kodeksu cywilnego do zachowania formy pisemnej dokumentu niezbędne jest złożenie własnoręcznego podpisu na dokumencie zawierającym treść oświadczenia woli. Natomiast zgodnie z treścią art. 78.1 § 1 kodeksu cywilnego dla zachowania formy elektronicznej oświadczenia woli niezbędne jest złożenie oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzenie go kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
 
W 2015 r. do kodeksy cywilnego wprowadzone zostały przepisy dotyczące formy dokumentowej oświadczenia woli. W uzasadnieniu wprowadzanych zmian wskazano, że "(...) forma dokumentowa ma stanowić formę o niższym stopniu sformalizowania niż forma pisemna. Przejawia się to przede wszystkim w braku konieczności złożenia własnoręcznego podpisu na dokumencie zawierającym oświadczenie woli". Drugą cechą formy dokumentowej, która istotnie odróżnia ją od formy pisemnej, jest odejście od konieczności utrwalenia treści wyrażonego w niej oświadczenia za pomocą tekstu (ciągu znaków graficznych). Oświadczenie złożone w formie dokumentowej może być wyrażone nie tylko za pomocą tekstu (pisma), ale również poprzez dźwięk lub obraz. W związku z powyższym warunkami koniecznymi zachowania formy dokumentowej są: złożenie oświadczenia woli w każdej postaci, w sposób umożliwiający ustalenie osoby składającej to oświadczenie.
 
Przesłana naszemu Klientowi wiadomość MMS zawierająca zdjęcie (odwzorowanie cyfrowe) wypowiedzenia umowy najmu stanowi formę dokumentową oświadczenia woli. Nie jest to jednak forma pisemna ani elektroniczna oświadczenia woli.
 
W przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdzie art. 76 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym jeżeli strony zastrzegły w umowie, że określona czynność prawna między nimi ma być dokonana w szczególnej formie, czynność ta dochodzi do skutku tylko przy zachowaniu zastrzeżonej formy.
 
Zdjęcie wypowiedzenia umowy najmu, przesłane jako wiadomość MMS, nie wywołuje więc skutku rozwiązania tej umowy. Dla skuteczności rozwiązania umowy najmu wymagane było zachowanie formy pisemnej poprzez doręczenie Wynajmującemu oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy w postaci dokumentu opatrzonego własnoręcznym podpisem ewentualnie przesłanie go w postaci odwzorowania cyfrowego opatrzonego elektronicznym podpisem kwalifikowanym.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kary za znęcanie się nad zwierzętami

Kancelaria współpracuje z Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami w Polsce Oddział w Koninie w zakresie podejmowania działań na rzecz ochrony zwierząt. W ramach ww. współpracy występowałam w charakterze pełnomocnika oskarżyciela posiłkowego - TOZ w Polsce Oddział w Koninie w sprawach o znęcanie się nad zwierzętami. W ostatnim czasie zapadły dwa wyroki skazujące sprawców czynu znęcania się nad zwierzętami. Pierwszy z ww. wyroków zapadł w sprawie hodowli zwierząt na sprzedaż. Wyrok w pierwszej instancji wydał Sąd Rejonowy w Koninie w dniu 7 lipca 2021 r. Apelację od wyroku Sądu Rejonowego w Koninie wniósł obrońca właścicieli zwierząt. w dniu 10 grudnia 2021 r. Sąd Okręgowy w Koninie utrzymał w mocy zaskarżony wyrok. Właściciele zwierząt uznani zostali za winnych znęcania się nad zwierzętami, tj. przestępstwa z art. 35 ust. 1a ustawy o ochronie zwierząt. Oskarżeni skazani zostali: - odpowiednio na karę 1 roku, 10 miesięcy, 10 miesięcy pozbawienia wolności warunkowo zawieszoną na ...

Czy lekarz POZ może odmówić leczenia pacjenta?

W praktyce działalności lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej zdarzają się sytuację, w których dalsza współpraca z pacjentem jest "trudna" lub wręcz niemożliwa ze względu np. na kierowanie przez pacjenta na danego lekarza skarg, odmienne poglądy na temat skuteczności medycyny konwencjonalnej, kwestionowanie zastosowanych metod leczenia. Czy w takiej sytuacji lekarz nadal jest zobowiązany do udzielania pacjentowi świadczeń medycznych? Poradnie lekarzy rodzinnych funkcjonują na zasadzie deklaracji wyboru składanych przez pacjentów w danej placówce medycznej. Deklaracje wyboru stanowią jednostronne oświadczenia woli, których złożenie uruchamia objęcie pacjenta opieką danego lekarza i świadczeniodawcy. Deklaracje wyboru pozostają skuteczne do momentu ich odwołania przez pacjenta. Żadne działania lekarza czy też świadczeniobiorcy nie mogą pozbawiać skuteczności złożonej deklaracji wyboru i pozbawić pacjenta prawa do skorzystania z pomocy medycznej u danego świadczeniodawcy. Przep...

UMOWA SPRZEDAŻY KONIA

Z dniem 1 stycznia 2023 r. istotnie zmieniły się zasady regulujące kwestie sprzedaży koni, w szczególności zasady odpowiedzialności sprzedawcy za sprzedane zwierzę. Aktualnie sprzedawca konia ponosi względem kupującego odpowiedzialność za wady rzeczy sprzedanej (koń na gruncie prawa cywilnego traktowany jest jak rzecz ruchoma). Wada rzeczy sprzedanej polega na jej niezgodności z umową. W szczególności rzecz sprzedana jest niezgodna z umową jeżeli: 1) nie ma właściwości, które powinna mieć ze względu na cel oznaczony w umowie lub wynikający z okoliczności sprawy, 2) nie ma właściwości, o których istnieniu zapewniał sprzedawca, 3) nie nadaje się do celu oznaczonego w umowie lub wynikającego z okoliczności jej zawarcia. Sprzedający odpowiada względem kupującego jeżeli wada zostanie stwierdzona przed upływem dwóch lat od daty wydania konia kupującemu. Kupujący może wówczas żądać obniżenia ceny nabycia, a gdy wada jest istotna, może również odstąpić od umowy i żądać zwrotu uiszczonej ceny n...