W praktyce działalności lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej zdarzają się sytuację, w których dalsza współpraca z pacjentem jest "trudna" lub wręcz niemożliwa ze względu np. na kierowanie przez pacjenta na danego lekarza skarg, odmienne poglądy na temat skuteczności medycyny konwencjonalnej, kwestionowanie zastosowanych metod leczenia. Czy w takiej sytuacji lekarz nadal jest zobowiązany do udzielania pacjentowi świadczeń medycznych?
Poradnie lekarzy rodzinnych funkcjonują na zasadzie deklaracji wyboru składanych przez pacjentów w danej placówce medycznej. Deklaracje wyboru stanowią jednostronne oświadczenia woli, których złożenie uruchamia objęcie pacjenta opieką danego lekarza i świadczeniodawcy. Deklaracje wyboru pozostają skuteczne do momentu ich odwołania przez pacjenta. Żadne działania lekarza czy też świadczeniobiorcy nie mogą pozbawiać skuteczności złożonej deklaracji wyboru i pozbawić pacjenta prawa do skorzystania z pomocy medycznej u danego świadczeniodawcy.
Przepisy ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty dają jednak lekarzowi prawo do odstąpienia od leczenia. Odstąpienie od leczenia musi być umotywowane i nie może prowadzić do sytuacji, gdy zwłoka w udzieleniu świadczenia mogłaby spowodować niebezpieczeństwo utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia oraz inny przypadek niecierpiący zwłoki. W takiej sytuacji lekarz podstawowej opieki zdrowotnej obowiązany jest do:
1) uprzedzenia dostatecznie wcześniej świadczeniobiorcy, jego przedstawiciela ustawowego bądź opiekuna faktycznego o podjętej decyzji i wskazania realnych możliwości uzyskania tego świadczenia u innego lekarza lub świadczeniodawcy podstawowej opieki zdrowotnej;
2) uzasadnienia i odnotowania faktu odstąpienia od leczenia w dokumentacji medycznej;
3) zgłoszenia przypadku wraz z uzasadnieniem właściwemu ze względu na zawartą umowę Oddziałowi Funduszu.
Odstąpienie od leczenia jest prawem lekarza a nie świadczeniodawcy. Pacjent nadal pozostaje pacjentem danej placówki podstawowej opieki zdrowotnej i ma pełne prawo do korzystania z pomocy innych lekarzy udzielających świadczeń zdrowotnych w danej placówce.
Komentarze
Prześlij komentarz