Orientacja seksualna rodzica nie może być podstawą do odebrania mu lub ograniczenia jego praw rodzicielskich
Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu, wyrokiem z dnia 16 września 2021 r. (skarga nr 20741/10) uznał, iż związek matki dziecka z inna kobietą nie może być powodem odebrania jej prawa do opieki nad dziećmi i ograniczeniem jej praw rodzicielskich. Takie postępowanie sądu rodzinnego stanowi dyskryminację ze względu na orientację seksualną i naruszenie prawa matki i dziecka do poszanowania życia rodzinnego.
ETPC uznał, iż "orientacja seksualna rodzica nie może stanowić przedmiotu deliberacji przed sądem opiekuńczym. Podstawą rozstrzygnięcia sądu opiekuńczego mogą być wyłącznie kompetencje wychowawcze rodzica oraz jakość opieki i wychowania zapewnianych dziecku, a nie płeć partnera rodzica w jego aktualnym związku". Sądy rodzinne koncentrując się na życiu seksualnym matki dzieci, jej związku z inną kobietą i na tej podstawie decydując o prawie do opieki nad małoletnimi dziećmi, dopuściły się naruszenia art. 14 w zw. z art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Zdaniem Trybunału, "(...) zaistniała wobec tego różnica pomiędzy traktowaniem skarżącej, a traktowaniem przez sąd każdego innego rodzica, który chce uzyskać pełnię władzy rodzicielskiej nad swoim dzieckiem. Różnica ta wynikała wyłącznie lub w rozstrzygającym stopniu z orientacji seksualnej skarżącej"
https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:European_Court_of_Human_Rights.jpg?fbclid=IwAR37x0SVXqvivJv_IbVrFnlFerBxD_0M2V6jQy9y6GxO_STvlmCGAoX-uaI#/media/Plik:European_Court_of_Human_Rights.jpg |
Komentarze
Prześlij komentarz