Przejdź do głównej zawartości

Budowa domu jednorodzinnego bez pozwolenia na budowę - nowelizacja ustawy Prawo budowlane.


W dniu 3 stycznia 2022 r. weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo budowlane, która wprowadza możliwość budowy domów jednorodzinnych o powierzchni do 70m2 bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. Ustawodawca w uzasadnieniu do projektu ustawy wskazał, że potrzeba wprowadzenia zmian w ww. ustawie wynika z konieczności zapewnienia prostych rozwiązań prawnych umożliwiających budowę domów jednorodzinnych w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.

Po analizie przepisów nowelizujących ustawę Prawo budowlane rekomendowałabym jednak zachowanie daleko idącej ostrożności. Na co więc należy zwrócić uwagę?

Uproszczona procedura dotyczyć ma wolnostojących budynków o powierzchni do 70m2, posiadających maksymalnie dwie kondygnacje, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce, na której zostały zaprojektowane. Budowa może być rozpoczęta od razu po dokonaniu zgłoszenia. Do zgłoszenia inwestor zobowiązany został do dołączenia projektu budowlanego oraz oświadczenia, składanego pod rygorem odpowiedzialności karnej, że planowana budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, oraz oświadczenia, że przyjmuje odpowiedzialność za kierowanie budową w przypadku nieustanowienia kierownika budowy, a także, że dokumentacja dołączona do zgłoszenia jest kompletna. Ponadto projekt budowlany musi być zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku jego braku, z decyzją o warunkach zabudowy. Starosta nie ma możliwości wniesienia sprzeciwu do projektowanego zamierzenia budowlanego. Natomiast inwestor zobowiązany został do dokonania zgłoszenia rozpoczęcia budowy do właściwego organu nadzoru budowlanego, który to może przeprowadzić kontrolę prowadzonej inwestycji.

Jakie ryzyka wiążą się z takim uregulowaniem?
1. Nowe przepisy przenoszą na inwestora odpowiedzialność za legalność budowy. Po zakończeniu inwestycji, inwestor zobowiązany jest zgłosić ten fakt organowi nadzoru budowlanego. Nadzór budowlany może złożyć sprzeciw do zgłoszenia. W przypadku braku kierownika budowy , inwestor będzie ponosić pełną odpowiedzialność za wykonanie domu niezgodnie z planem miejscowym, sztuką budowlaną czy też niezgodnie z projektem budowlanym.
2. W przypadku stwierdzenia przez organ nadzoru budowlanego nieprawidłowości w prowadzonej inwestycji, inwestor może zostać zobowiązany do do przywrócenia stanu zgodnego z prawem (np. zmianę zastosowanych materiałów, zmianę lokalizacji budynku), dokonać legalizacji budynku (co wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty legalizacyjnej) lub nakazać rozbiórkę budynku (jeżeli legalizacja nie będzie możliwa).
3. Brak zatrudnienia kierownika budowy oznacza, że to inwestor przejmuje na siebie jego obowiązki i odpowiedzialność wynikającą z przepisów Prawa budowlanego. Inwestor przyjmuje więc pełną odpowiedzialność za ewentualne wady budynku.
4. Inwestor będzie zobowiązany do wykonania dokumentacji powykonawczej
5. Na dzisiaj nie wiemy jaka będzie interpretacja pojęcia "własny użytek" domu wybudowanego zgodnie z uproszczoną procedurą. Czy inwestor będzie mógł sprzedać, wynająć lub wydzierżawić dom? Czy taka czynność będzie się wiązała z pociągnięciem inwestora do odpowiedzialności karnej za poświadczenie nieprawy?

 


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

ULGA SPONSORINGOWA W DZIAŁALNOŚCI SPORTOWEJ

Ulga sponsoringowa wynika z art. 26ha ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 18 ee ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z ww. regulacjami podatnik prowadzący pozarolniczą działalność oraz osoba prawna uzyskująca przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych może odliczyć od podstawy opodatkowania kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów. Kwota odliczenia nie może jednak przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z pozarolniczej działalności gospodarczej lub z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych. Oznacza to, że podatnik, oprócz zaliczenia poniesionych kosztów do kosztów uzyskania przychodów uzyska prawo do dodatkowej preferencji w podatku dochodowym poprzez odliczenie od podstawy obliczenia podatku połowy poniesionych kosztów. W aspekcie praktycznym zastosowanie ulgi na wsparcie działalności sportowej da możliwość odliczenia od kosztów uzyskania przychody kwoty stanowiącej 150% poniesionych przez przedsiębiorcę...

Pomoc prawna w jeździectwie

Kancelaria Radcy Prawnego Agata Nurkowska posiada doświadczenie w świadczeniu pomocy prawnej ośrodkom jeździeckim, klubom jeździeckim oraz właścicielom i posiadaczom koni w szczególności w zakresie: 1. Sporządzania, opiniowania umów sprzedaży konia, dzierżawy i współdzierżawy, 2. Sporządzania i opiniowania umów pensjonatu dla konia, 3. Sporządzania i opiniowania umów o trening konia i jeźdźca, 4. Sporządzania i opiniowania umów sposoringowych, 5. Sporządzania regulaminów ośrodków jeździeckich, szkółek jeździeckich, pensjonatów dla koni, 6. Reprezentowanie stron umowy sprzedaży konia w przypadku wystąpienia wad ukrytych i roszczeń z tytułu rękojmi, 7. Windykacja należności, 8. Reprezentowanie klientów przed sądami, organami państwa oraz w postępowaniach mediacyjnych, pojednawczych i egzekucyjnych. Kancelaria świadczy pomoc prawną na terenie całego kraju. Zapraszam do kontaktu: radca prawna Agata Nurkowska tel. 782 976 908, e-mail: a.nurkowska@vp.pl http://kancelaria-nurkowska.com http...

RĘKOJMIA ZA WADY RZECZY SPRZEDANEJ

Sprzedaż konia podlega przepisom kodeksu cywilnego regulującym prawa i obowiązki stron umowy, w tym odpowiedzialności sprzedawcy za wady rzeczy sprzedanej. Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego sprzedawca konia odpowiada za jego wady jakie ujawnią się w ciągu dwóch lat od daty wydania rzeczy kupującemu. Jednocześnie kodeks cywilny wprowadza ułatwienie dla kupującego polegające na domniemaniu, zgodnie z którym przyjmuje się, że wada tkwiła w rzeczy sprzedanej w chwili zakupu. Wskazane powyżej domniemanie przenosi na sprzedawcę konieczność wykazania faktu przeciwnego czyli, że zgłoszona przez kupującego wada powstała już po jej zakupie. Do  Kancelaria Radcy Prawnego Agata Nurkowska  zgłosili się rodzice 12 - letniego chłopca, którzy zakupili konia dla syna trenującego skoki przez przeszkody. Chłopiec odbył dwie jazdy próbne prowadzone przez Sprzedawcę. Przed zakupem wykonane zostało podstawowe badanie TUV przez lekarza weterynarii poleconego przez Sprzedawcę. Kupujący nie byli ...