Przejdź do głównej zawartości

UMOWA SPRZEDAŻY KONIA

Z dniem 1 stycznia 2023 r. istotnie zmieniły się zasady regulujące kwestie sprzedaży koni, w szczególności zasady odpowiedzialności sprzedawcy za sprzedane zwierzę. Aktualnie sprzedawca konia ponosi względem kupującego odpowiedzialność za wady rzeczy sprzedanej (koń na gruncie prawa cywilnego traktowany jest jak rzecz ruchoma). Wada rzeczy sprzedanej polega na jej niezgodności z umową. W szczególności rzecz sprzedana jest niezgodna z umową jeżeli:
1) nie ma właściwości, które powinna mieć ze względu na cel oznaczony w umowie lub wynikający z okoliczności sprawy,
2) nie ma właściwości, o których istnieniu zapewniał sprzedawca,
3) nie nadaje się do celu oznaczonego w umowie lub wynikającego z okoliczności jej zawarcia.

Sprzedający odpowiada względem kupującego jeżeli wada zostanie stwierdzona przed upływem dwóch lat od daty wydania konia kupującemu. Kupujący może wówczas żądać obniżenia ceny nabycia, a gdy wada jest istotna, może również odstąpić od umowy i żądać zwrotu uiszczonej ceny nabycia. Ponadto kupujący może dochodzić od sprzedawcy odszkodowania z tytułu poniesionych nakładów na konia (koszty utrzymania, leczenia, fizjoterapii) jak i ewentualnych utraconych korzyści.

Zgodnie z ideą ustawodawcy, zmiany kodeksu cywilnego w zakresie odpowiedzialności sprzedawcy za wady rzeczy sprzedanej, miały chronić kupujących przed nieuczciwymi praktykami sprzedawców. Nowe przepisy doskonale sprawdzą się w przypadku sprzedaży rzeczy innych niż żywe zwierzęta, a w szczególności konie. Każdy bowiem kto funkcjonuje w środowisku jeździeckim zdaje sobie sprawę, że stan konia potrafi zmienić się gwałtownie i niespodziewanie.

W jaki sposób zapewnić więc bezpieczeństwo zarówno strony sprzedającej jak i kupującej? Zawrzeć precyzyjną i dostosowaną do realiów danej transakcji umowę sprzedaży.

W ramach prowadzonej Kancelarii świadczyłam pomoc prawną w zakresie sporządzenia i/lub negocjowania warunków umowy sprzedaży konia. Istotne jest precyzyjne określenie celu dla jakiego nabywany jest koń, moment przejścia ryzyka i odpowiedzialności na kującego oraz dokładne opisanie znanego sprzedawcy i kupującemu stanu zdrowia konia.

Jeżeli chcecie zabezpieczyć swoje interesy przy transakcji sprzedaży konia, zapraszam do kontaktu.

 


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Czy lekarz POZ może odmówić leczenia pacjenta?

W praktyce działalności lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej zdarzają się sytuację, w których dalsza współpraca z pacjentem jest "trudna" lub wręcz niemożliwa ze względu np. na kierowanie przez pacjenta na danego lekarza skarg, odmienne poglądy na temat skuteczności medycyny konwencjonalnej, kwestionowanie zastosowanych metod leczenia. Czy w takiej sytuacji lekarz nadal jest zobowiązany do udzielania pacjentowi świadczeń medycznych? Poradnie lekarzy rodzinnych funkcjonują na zasadzie deklaracji wyboru składanych przez pacjentów w danej placówce medycznej. Deklaracje wyboru stanowią jednostronne oświadczenia woli, których złożenie uruchamia objęcie pacjenta opieką danego lekarza i świadczeniodawcy. Deklaracje wyboru pozostają skuteczne do momentu ich odwołania przez pacjenta. Żadne działania lekarza czy też świadczeniobiorcy nie mogą pozbawiać skuteczności złożonej deklaracji wyboru i pozbawić pacjenta prawa do skorzystania z pomocy medycznej u danego świadczeniodawcy. Przep...

ULGA SPONSORINGOWA W DZIAŁALNOŚCI SPORTOWEJ

Ulga sponsoringowa wynika z art. 26ha ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 18 ee ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z ww. regulacjami podatnik prowadzący pozarolniczą działalność oraz osoba prawna uzyskująca przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych może odliczyć od podstawy opodatkowania kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów. Kwota odliczenia nie może jednak przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z pozarolniczej działalności gospodarczej lub z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych. Oznacza to, że podatnik, oprócz zaliczenia poniesionych kosztów do kosztów uzyskania przychodów uzyska prawo do dodatkowej preferencji w podatku dochodowym poprzez odliczenie od podstawy obliczenia podatku połowy poniesionych kosztów. W aspekcie praktycznym zastosowanie ulgi na wsparcie działalności sportowej da możliwość odliczenia od kosztów uzyskania przychody kwoty stanowiącej 150% poniesionych przez przedsiębiorcę...

Kary za znęcanie się nad zwierzętami

Kancelaria współpracuje z Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami w Polsce Oddział w Koninie w zakresie podejmowania działań na rzecz ochrony zwierząt. W ramach ww. współpracy występowałam w charakterze pełnomocnika oskarżyciela posiłkowego - TOZ w Polsce Oddział w Koninie w sprawach o znęcanie się nad zwierzętami. W ostatnim czasie zapadły dwa wyroki skazujące sprawców czynu znęcania się nad zwierzętami. Pierwszy z ww. wyroków zapadł w sprawie hodowli zwierząt na sprzedaż. Wyrok w pierwszej instancji wydał Sąd Rejonowy w Koninie w dniu 7 lipca 2021 r. Apelację od wyroku Sądu Rejonowego w Koninie wniósł obrońca właścicieli zwierząt. w dniu 10 grudnia 2021 r. Sąd Okręgowy w Koninie utrzymał w mocy zaskarżony wyrok. Właściciele zwierząt uznani zostali za winnych znęcania się nad zwierzętami, tj. przestępstwa z art. 35 ust. 1a ustawy o ochronie zwierząt. Oskarżeni skazani zostali: - odpowiednio na karę 1 roku, 10 miesięcy, 10 miesięcy pozbawienia wolności warunkowo zawieszoną na ...