Mam już swojego konia i co dalej? ...
Jeżeli nie dysponujemy własną stajnią, należy wybrać dla niego ośrodek świadczący usługi pensjonatu. Poszukując właściwego ośrodka należy upewnić się czy będzie on dbać o dobrostan zwierzęcia i umożliwi mu zaspokojenie jego najbardziej podstawowych potrzeb. Na co więc zwrócić uwagę? - dobra stajnia powinna zapewnić:
1. Przestronny i czysty boks ze stałym dostępem konia do czystej wody,
2. Stały dostęp konia do paszy objętościowej (siano dobrej jakości, trawa w okresie wiosenno - letnim),
3. Duże pastwiska i padoki żeby zapewnić koniom niezbędna dawkę swobodnego ruchu,
4. Stado aby zaspokoić potrzeby społeczne koni
oraz przestrzeń dla właściciela konia w postaci miejsca do przechowywania sprzętu i akcesoriów, zaplecza treningowego oraz węzła sanitarnego.
Wybraliśmy stajnię dla konia, czas zadbać o bezpieczeństwo prawne i zawrzeć stosowną umowę. Umowa o świadczenie usług pensjonatu dla konia jest umową nienazwaną czyli nieuregulowaną wprost w przepisach kodeksu cywilnego. Pozostawia to stronom umowy swobodę w kształtowaniu jej postanowień. Przepisy prawa nie narzucają stronom również formy jej zawarcia - może być zawarta zarówno w formie ustnej jak i pisemnej. Z doświadczenia naszej Kancelarii rekomendujemy zawarcie umowy pensjonatu dla konia w formie pisemnej. Zachowanie formy pisemnej zabezpieczy strony przed powstaniem nieporozumień i sporów na gruncie jej realizacji i ewentualnego zakresu odpowiedzialności stron umowy. Z naszej praktyki wynika, iż najczęstsze spory pomiędzy właścicielem konia i właścicielem stajni powstawały na gruncie: odpowiedzialności właściciela konia za szkody spowodowane przez zwierzę w majątku właściciela stajni, zakresu obowiązków właściciela stajni oraz jego odpowiedzialności za szkody w zwierzęciu, odpowiedzialności właściciela stajni za sprzęt pozostawiony przez właściciela konia, możliwości zajęcia przez właściciela stajni konia i/lub sprzętu z tytułu nieopłacenia świadczonych przez niego usług.
Umowa o świadczenie usług pensjonatu dla konia powinna być sformułowana w sposób jasny i precyzyjny. Powinna również w sposób kompleksowy regulować prawa i obowiązki stron. Z tego względu rekomenduję ośrodkom jeździeckim, oprócz umowy o świadczenie usług pensjonatu, sporządzenie regulaminu ośrodka jako załącznika do umowy. Powyższe umożliwi dostosowywanie zasad funkcjonowania ośrodka do bieżących potrzeb bez konieczności zmiany samej umowy.
Zachęcamy ośrodki jeździeckie do stosowanie w codziennej praktyce umów o świadczenie usług pensjonatu dla konia. W tym celu zachęcamy do konsultacji i omówienia wszelkich okoliczności sprawy z profesjonalistą, który doradzi i/lub sporządzi stosowny wzorzec umowy.
Właścicieli koni zachęcamy do konsultacji z profesjonalistą przed podpisaniem umowy proponowanej przez właściciela stajni. Dzięki temu będziecie w stanie uniknąć problemów interpretacyjnych w przyszłości.
Komentarze
Prześlij komentarz