Przejdź do głównej zawartości

Umowa pensjonatu dla konia

Mam już swojego konia i co dalej? ...
 
Jeżeli nie dysponujemy własną stajnią, należy wybrać dla niego ośrodek świadczący usługi pensjonatu. Poszukując właściwego ośrodka należy upewnić się czy będzie on dbać o dobrostan zwierzęcia i umożliwi mu zaspokojenie jego najbardziej podstawowych potrzeb. Na co więc zwrócić uwagę? - dobra stajnia powinna zapewnić:
1. Przestronny i czysty boks ze stałym dostępem konia do czystej wody,
2. Stały dostęp konia do paszy objętościowej (siano dobrej jakości, trawa w okresie wiosenno - letnim),
3. Duże pastwiska i padoki żeby zapewnić koniom niezbędna dawkę swobodnego ruchu,
4. Stado aby zaspokoić potrzeby społeczne koni
oraz przestrzeń dla właściciela konia w postaci miejsca do przechowywania sprzętu i akcesoriów, zaplecza treningowego oraz węzła sanitarnego.
 
Wybraliśmy stajnię dla konia, czas zadbać o bezpieczeństwo prawne i zawrzeć stosowną umowę. Umowa o świadczenie usług pensjonatu dla konia jest umową nienazwaną czyli nieuregulowaną wprost w przepisach kodeksu cywilnego. Pozostawia to stronom umowy swobodę w kształtowaniu jej postanowień. Przepisy prawa nie narzucają stronom również formy jej zawarcia - może być zawarta zarówno w formie ustnej jak i pisemnej. Z doświadczenia naszej Kancelarii rekomendujemy zawarcie umowy pensjonatu dla konia w formie pisemnej. Zachowanie formy pisemnej zabezpieczy strony przed powstaniem nieporozumień i sporów na gruncie jej realizacji i ewentualnego zakresu odpowiedzialności stron umowy. Z naszej praktyki wynika, iż najczęstsze spory pomiędzy właścicielem konia i właścicielem stajni powstawały na gruncie: odpowiedzialności właściciela konia za szkody spowodowane przez zwierzę w majątku właściciela stajni, zakresu obowiązków właściciela stajni oraz jego odpowiedzialności za szkody w zwierzęciu, odpowiedzialności właściciela stajni za sprzęt pozostawiony przez właściciela konia, możliwości zajęcia przez właściciela stajni konia i/lub sprzętu z tytułu nieopłacenia świadczonych przez niego usług.
 
Umowa o świadczenie usług pensjonatu dla konia powinna być sformułowana w sposób jasny i precyzyjny. Powinna również w sposób kompleksowy regulować prawa i obowiązki stron. Z tego względu rekomenduję ośrodkom jeździeckim, oprócz umowy o świadczenie usług pensjonatu, sporządzenie regulaminu ośrodka jako załącznika do umowy. Powyższe umożliwi dostosowywanie zasad funkcjonowania ośrodka do bieżących potrzeb bez konieczności zmiany samej umowy.
 
Zachęcamy ośrodki jeździeckie do stosowanie w codziennej praktyce umów o świadczenie usług pensjonatu dla konia. W tym celu zachęcamy do konsultacji i omówienia wszelkich okoliczności sprawy z profesjonalistą, który doradzi i/lub sporządzi stosowny wzorzec umowy.
 
Właścicieli koni zachęcamy do konsultacji z profesjonalistą przed podpisaniem umowy proponowanej przez właściciela stajni. Dzięki temu będziecie w stanie uniknąć problemów interpretacyjnych w przyszłości.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

ULGA SPONSORINGOWA W DZIAŁALNOŚCI SPORTOWEJ

Ulga sponsoringowa wynika z art. 26ha ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 18 ee ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z ww. regulacjami podatnik prowadzący pozarolniczą działalność oraz osoba prawna uzyskująca przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych może odliczyć od podstawy opodatkowania kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów. Kwota odliczenia nie może jednak przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z pozarolniczej działalności gospodarczej lub z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych. Oznacza to, że podatnik, oprócz zaliczenia poniesionych kosztów do kosztów uzyskania przychodów uzyska prawo do dodatkowej preferencji w podatku dochodowym poprzez odliczenie od podstawy obliczenia podatku połowy poniesionych kosztów. W aspekcie praktycznym zastosowanie ulgi na wsparcie działalności sportowej da możliwość odliczenia od kosztów uzyskania przychody kwoty stanowiącej 150% poniesionych przez przedsiębiorcę...

Pomoc prawna w jeździectwie

Kancelaria Radcy Prawnego Agata Nurkowska posiada doświadczenie w świadczeniu pomocy prawnej ośrodkom jeździeckim, klubom jeździeckim oraz właścicielom i posiadaczom koni w szczególności w zakresie: 1. Sporządzania, opiniowania umów sprzedaży konia, dzierżawy i współdzierżawy, 2. Sporządzania i opiniowania umów pensjonatu dla konia, 3. Sporządzania i opiniowania umów o trening konia i jeźdźca, 4. Sporządzania i opiniowania umów sposoringowych, 5. Sporządzania regulaminów ośrodków jeździeckich, szkółek jeździeckich, pensjonatów dla koni, 6. Reprezentowanie stron umowy sprzedaży konia w przypadku wystąpienia wad ukrytych i roszczeń z tytułu rękojmi, 7. Windykacja należności, 8. Reprezentowanie klientów przed sądami, organami państwa oraz w postępowaniach mediacyjnych, pojednawczych i egzekucyjnych. Kancelaria świadczy pomoc prawną na terenie całego kraju. Zapraszam do kontaktu: radca prawna Agata Nurkowska tel. 782 976 908, e-mail: a.nurkowska@vp.pl http://kancelaria-nurkowska.com http...

RĘKOJMIA ZA WADY RZECZY SPRZEDANEJ

Sprzedaż konia podlega przepisom kodeksu cywilnego regulującym prawa i obowiązki stron umowy, w tym odpowiedzialności sprzedawcy za wady rzeczy sprzedanej. Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego sprzedawca konia odpowiada za jego wady jakie ujawnią się w ciągu dwóch lat od daty wydania rzeczy kupującemu. Jednocześnie kodeks cywilny wprowadza ułatwienie dla kupującego polegające na domniemaniu, zgodnie z którym przyjmuje się, że wada tkwiła w rzeczy sprzedanej w chwili zakupu. Wskazane powyżej domniemanie przenosi na sprzedawcę konieczność wykazania faktu przeciwnego czyli, że zgłoszona przez kupującego wada powstała już po jej zakupie. Do  Kancelaria Radcy Prawnego Agata Nurkowska  zgłosili się rodzice 12 - letniego chłopca, którzy zakupili konia dla syna trenującego skoki przez przeszkody. Chłopiec odbył dwie jazdy próbne prowadzone przez Sprzedawcę. Przed zakupem wykonane zostało podstawowe badanie TUV przez lekarza weterynarii poleconego przez Sprzedawcę. Kupujący nie byli ...