Przejdź do głównej zawartości

Umowa pensjonatu dla konia

Mam już swojego konia i co dalej? ...
 
Jeżeli nie dysponujemy własną stajnią, należy wybrać dla niego ośrodek świadczący usługi pensjonatu. Poszukując właściwego ośrodka należy upewnić się czy będzie on dbać o dobrostan zwierzęcia i umożliwi mu zaspokojenie jego najbardziej podstawowych potrzeb. Na co więc zwrócić uwagę? - dobra stajnia powinna zapewnić:
1. Przestronny i czysty boks ze stałym dostępem konia do czystej wody,
2. Stały dostęp konia do paszy objętościowej (siano dobrej jakości, trawa w okresie wiosenno - letnim),
3. Duże pastwiska i padoki żeby zapewnić koniom niezbędna dawkę swobodnego ruchu,
4. Stado aby zaspokoić potrzeby społeczne koni
oraz przestrzeń dla właściciela konia w postaci miejsca do przechowywania sprzętu i akcesoriów, zaplecza treningowego oraz węzła sanitarnego.
 
Wybraliśmy stajnię dla konia, czas zadbać o bezpieczeństwo prawne i zawrzeć stosowną umowę. Umowa o świadczenie usług pensjonatu dla konia jest umową nienazwaną czyli nieuregulowaną wprost w przepisach kodeksu cywilnego. Pozostawia to stronom umowy swobodę w kształtowaniu jej postanowień. Przepisy prawa nie narzucają stronom również formy jej zawarcia - może być zawarta zarówno w formie ustnej jak i pisemnej. Z doświadczenia naszej Kancelarii rekomendujemy zawarcie umowy pensjonatu dla konia w formie pisemnej. Zachowanie formy pisemnej zabezpieczy strony przed powstaniem nieporozumień i sporów na gruncie jej realizacji i ewentualnego zakresu odpowiedzialności stron umowy. Z naszej praktyki wynika, iż najczęstsze spory pomiędzy właścicielem konia i właścicielem stajni powstawały na gruncie: odpowiedzialności właściciela konia za szkody spowodowane przez zwierzę w majątku właściciela stajni, zakresu obowiązków właściciela stajni oraz jego odpowiedzialności za szkody w zwierzęciu, odpowiedzialności właściciela stajni za sprzęt pozostawiony przez właściciela konia, możliwości zajęcia przez właściciela stajni konia i/lub sprzętu z tytułu nieopłacenia świadczonych przez niego usług.
 
Umowa o świadczenie usług pensjonatu dla konia powinna być sformułowana w sposób jasny i precyzyjny. Powinna również w sposób kompleksowy regulować prawa i obowiązki stron. Z tego względu rekomenduję ośrodkom jeździeckim, oprócz umowy o świadczenie usług pensjonatu, sporządzenie regulaminu ośrodka jako załącznika do umowy. Powyższe umożliwi dostosowywanie zasad funkcjonowania ośrodka do bieżących potrzeb bez konieczności zmiany samej umowy.
 
Zachęcamy ośrodki jeździeckie do stosowanie w codziennej praktyce umów o świadczenie usług pensjonatu dla konia. W tym celu zachęcamy do konsultacji i omówienia wszelkich okoliczności sprawy z profesjonalistą, który doradzi i/lub sporządzi stosowny wzorzec umowy.
 
Właścicieli koni zachęcamy do konsultacji z profesjonalistą przed podpisaniem umowy proponowanej przez właściciela stajni. Dzięki temu będziecie w stanie uniknąć problemów interpretacyjnych w przyszłości.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

UMOWA SPRZEDAŻY KONIA

Z dniem 1 stycznia 2023 r. istotnie zmieniły się zasady regulujące kwestie sprzedaży koni, w szczególności zasady odpowiedzialności sprzedawcy za sprzedane zwierzę. Aktualnie sprzedawca konia ponosi względem kupującego odpowiedzialność za wady rzeczy sprzedanej (koń na gruncie prawa cywilnego traktowany jest jak rzecz ruchoma). Wada rzeczy sprzedanej polega na jej niezgodności z umową. W szczególności rzecz sprzedana jest niezgodna z umową jeżeli: 1) nie ma właściwości, które powinna mieć ze względu na cel oznaczony w umowie lub wynikający z okoliczności sprawy, 2) nie ma właściwości, o których istnieniu zapewniał sprzedawca, 3) nie nadaje się do celu oznaczonego w umowie lub wynikającego z okoliczności jej zawarcia. Sprzedający odpowiada względem kupującego jeżeli wada zostanie stwierdzona przed upływem dwóch lat od daty wydania konia kupującemu. Kupujący może wówczas żądać obniżenia ceny nabycia, a gdy wada jest istotna, może również odstąpić od umowy i żądać zwrotu uiszczonej ceny n

Potrącenie należności alimentacyjnych

Zgodnie z treścią art. 498 i 499 kodeksu cywilnego jeżeli dwie osoby są jednocześnie względem siebie dłużnikami i wierzycielami a przedmiotem obu wierzytelnością są pieniądze lub rzeczy oznaczone co do gatunku, wierzytelności te są wymagalne i mogą być dochodzone przed sądem lub przed innym organem państwowym, każda z tych osób może potrącić swoją wierzytelność z wierzytelności drugiej strony. Potrącenia dokonuje się przez oświadczenie złożone drugiej stronie. Skutkiem potrącenia jest umorzenie potrącanych wierzytelności wzajemnie do wysokości wierzytelności niższej. Z możliwości uregulowanej przepisami art. 498 kodeksu cywilnego skorzystała Klientka naszej Kancelarii. Nasza Klientka uprawniona była do alimentów orzeczonych wyrokiem rozwodowym od małżonka wyłącznie winnego rozkładu pożycia małżeńskiego. Były mąż nie wywiązywał się z nałożonego na niego obowiązku alimentacyjnego. W związku z powyższym wszczęto zostało i prowadzone wobec niego postępowanie egzekucyjne. Komorni

Wojna jako siła wyższa

W dniu 24 lutego 2022 r. obudziliśmy się w zupełnie nowej rzeczywistości. Inwazja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę oraz sankcję nałożone na Rosję przez kraje europejskie i Stany Zjednoczone Ameryki Północnej doprowadziły do znacznego wzrostu cen m.in. paliw płynnych. Do naszej Kancelarii zwrócili się przedsiębiorcy z branży transportowej, którzy w trzecim kwartale 2021 r. zawarli umowy o świadczenie usług w trybie zamówień publicznych. W obecnej sytuacji realizacja umów na warunkach cenowych określonych pod koniec 2021 r. wiąże się z powstaniem rażącej straty po stronie Wykonawcy. Należy jednocześnie podkreślić, że w większości przypadków umowy zawierane z Zamawiającym, w trybie zamówień publicznych, nie zawierały regulacji umożliwiających reakcję stron na dynamikę cen surowców czy też pojawieniem się problemów logistycznych m.in. związanych z odpływem pracowników ukraińskich. Ponadto umowy zawierały elementy zabezpieczające Zamawiających przed przedterminowym rozwiązaniem umowy w posta