Przejdź do głównej zawartości

FUNDUSZ KOMPENSACYJNY ZDARZEŃ MEDYCZNYCH

Z dniem 6 września 2023 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, która wprowadza nowy model pozasądowego rekompensowania szkód powstałych w wyniku zdarzeń medycznych. Ustawa przewiduje likwidację dotychczas funkcjonujących wojewódzkich komisji do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych. Kompetencję do rozpatrzenia wniosku o przyznanie świadczenia kompensacyjnego otrzymał Rzecznik Praw Pacjenta przy wsparciu Zespołu ds. Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Do zadań Zespołu ds. Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego należy wydawanie w toku postępowania opinii w przedmiocie wystąpienia zdarzenia medycznego i jego skutków. Po zasięgnięciu opinii Zespołu, Rzecznik Praw Pacjenta rozstrzygnie sprawę w drodze decyzji administracyjnej przyznającej świadczenie kompensacyjne i ustalającej jego wysokość albo odmawiającej przyznania świadczenia . Od decyzji Rzecznika przysługuje odwołanie do Komisji Odwoławczego do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych.

Podstawowym warunkiem powstania prawa do ubiegania się o świadczenie kompensacyjne jest zajście zdarzenia medycznego. Przepisy ustawy modyfikują definicję zdarzenia medycznego, które będzie rozumiane jako zaistniałe w trakcie udzielania lub w efekcie udzielania bądź zaniechania udzielani świadczenia medycznego:
- zakażenie pacjenta biologicznym czynnikiem chorobotwórczym,
- uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia pacjenta albo śmierci pacjenta
którego z wysokim prawdopodobieństwem można było uniknąć w przypadku udzielania świadczeń zdrowotnych zgodnych z aktualna wiedzą medyczną

Ustawa prowadziła przedziały kwotowe, w granicach których ustalana będzie wysokość świadczenia kompensacyjnego, wynoszące w odniesieniu do jednego wnioskodawcy z tytułu jednego zdarzenia medycznego:
- w przypadku zakażenia biologicznym czynnikiem chorobotwórczym od 2.000 do 200.000 zł,
- w przypadku uszkodzenia ciała kub rozstroju zdrowia od 2.000 do 2000,000
- śmierci pacjenta - od 20.000 do 100.000.
Świadczenie ma być waloryzowane każdego roku.

Nowelizacja ustawy zmieniła krąg osób uprawnionych do złożenia wniosku o świadczenie kompensacyjne. Wniosek złożyć może, po śmierci pacjenta, krewny pierwszego stopnia, niepozostający w separacji małżonek, pozostający w stosunku przysposobienia oraz osoba pozostająca z pacjentem we wspólnym pożyciu.

Po ustaleniu przez Rzecznika Praw Pacjenta wysokości świadczenia kompensacyjnego, w terminie 30 dni od uprawomocnienia się decyzji, wnioskodawca będzie zobowiązany złożyć oświadczenie o przyjęciu świadczenia kompensacyjnego albo o rezygnacji ze świadczenia. Złożenie oświadczenia o przyjęciu świadczenia ustawa zrównuje ze zrzeczeniem się wszelkich roszczeń odszkodowawczych, o rentę oraz zadośćuczynienie pieniężne mogących wynikać ze zdarzenia medycznego.

Wprowadzony nowelizacją ustawy nowy model dochodzenia roszczeń z tytułu zdarzenia medycznego, zgodnie z wolą ustawodawcy, ma mieć charakter alternatywny do dochodzenia roszczeń na drodze cywilnej. Postępowanie nie może być prowadzone jeżeli sprawa została już prawomocnie osądzona przez sąd cywilny albo jest w toku.


 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Czy lekarz POZ może odmówić leczenia pacjenta?

W praktyce działalności lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej zdarzają się sytuację, w których dalsza współpraca z pacjentem jest "trudna" lub wręcz niemożliwa ze względu np. na kierowanie przez pacjenta na danego lekarza skarg, odmienne poglądy na temat skuteczności medycyny konwencjonalnej, kwestionowanie zastosowanych metod leczenia. Czy w takiej sytuacji lekarz nadal jest zobowiązany do udzielania pacjentowi świadczeń medycznych? Poradnie lekarzy rodzinnych funkcjonują na zasadzie deklaracji wyboru składanych przez pacjentów w danej placówce medycznej. Deklaracje wyboru stanowią jednostronne oświadczenia woli, których złożenie uruchamia objęcie pacjenta opieką danego lekarza i świadczeniodawcy. Deklaracje wyboru pozostają skuteczne do momentu ich odwołania przez pacjenta. Żadne działania lekarza czy też świadczeniobiorcy nie mogą pozbawiać skuteczności złożonej deklaracji wyboru i pozbawić pacjenta prawa do skorzystania z pomocy medycznej u danego świadczeniodawcy. Przep...

ULGA SPONSORINGOWA W DZIAŁALNOŚCI SPORTOWEJ

Ulga sponsoringowa wynika z art. 26ha ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 18 ee ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z ww. regulacjami podatnik prowadzący pozarolniczą działalność oraz osoba prawna uzyskująca przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych może odliczyć od podstawy opodatkowania kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów. Kwota odliczenia nie może jednak przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z pozarolniczej działalności gospodarczej lub z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych. Oznacza to, że podatnik, oprócz zaliczenia poniesionych kosztów do kosztów uzyskania przychodów uzyska prawo do dodatkowej preferencji w podatku dochodowym poprzez odliczenie od podstawy obliczenia podatku połowy poniesionych kosztów. W aspekcie praktycznym zastosowanie ulgi na wsparcie działalności sportowej da możliwość odliczenia od kosztów uzyskania przychody kwoty stanowiącej 150% poniesionych przez przedsiębiorcę...

Kary za znęcanie się nad zwierzętami

Kancelaria współpracuje z Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami w Polsce Oddział w Koninie w zakresie podejmowania działań na rzecz ochrony zwierząt. W ramach ww. współpracy występowałam w charakterze pełnomocnika oskarżyciela posiłkowego - TOZ w Polsce Oddział w Koninie w sprawach o znęcanie się nad zwierzętami. W ostatnim czasie zapadły dwa wyroki skazujące sprawców czynu znęcania się nad zwierzętami. Pierwszy z ww. wyroków zapadł w sprawie hodowli zwierząt na sprzedaż. Wyrok w pierwszej instancji wydał Sąd Rejonowy w Koninie w dniu 7 lipca 2021 r. Apelację od wyroku Sądu Rejonowego w Koninie wniósł obrońca właścicieli zwierząt. w dniu 10 grudnia 2021 r. Sąd Okręgowy w Koninie utrzymał w mocy zaskarżony wyrok. Właściciele zwierząt uznani zostali za winnych znęcania się nad zwierzętami, tj. przestępstwa z art. 35 ust. 1a ustawy o ochronie zwierząt. Oskarżeni skazani zostali: - odpowiednio na karę 1 roku, 10 miesięcy, 10 miesięcy pozbawienia wolności warunkowo zawieszoną na ...