Przejdź do głównej zawartości

FUNDUSZ KOMPENSACYJNY ZDARZEŃ MEDYCZNYCH

Z dniem 6 września 2023 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, która wprowadza nowy model pozasądowego rekompensowania szkód powstałych w wyniku zdarzeń medycznych. Ustawa przewiduje likwidację dotychczas funkcjonujących wojewódzkich komisji do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych. Kompetencję do rozpatrzenia wniosku o przyznanie świadczenia kompensacyjnego otrzymał Rzecznik Praw Pacjenta przy wsparciu Zespołu ds. Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Do zadań Zespołu ds. Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego należy wydawanie w toku postępowania opinii w przedmiocie wystąpienia zdarzenia medycznego i jego skutków. Po zasięgnięciu opinii Zespołu, Rzecznik Praw Pacjenta rozstrzygnie sprawę w drodze decyzji administracyjnej przyznającej świadczenie kompensacyjne i ustalającej jego wysokość albo odmawiającej przyznania świadczenia . Od decyzji Rzecznika przysługuje odwołanie do Komisji Odwoławczego do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych.

Podstawowym warunkiem powstania prawa do ubiegania się o świadczenie kompensacyjne jest zajście zdarzenia medycznego. Przepisy ustawy modyfikują definicję zdarzenia medycznego, które będzie rozumiane jako zaistniałe w trakcie udzielania lub w efekcie udzielania bądź zaniechania udzielani świadczenia medycznego:
- zakażenie pacjenta biologicznym czynnikiem chorobotwórczym,
- uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia pacjenta albo śmierci pacjenta
którego z wysokim prawdopodobieństwem można było uniknąć w przypadku udzielania świadczeń zdrowotnych zgodnych z aktualna wiedzą medyczną

Ustawa prowadziła przedziały kwotowe, w granicach których ustalana będzie wysokość świadczenia kompensacyjnego, wynoszące w odniesieniu do jednego wnioskodawcy z tytułu jednego zdarzenia medycznego:
- w przypadku zakażenia biologicznym czynnikiem chorobotwórczym od 2.000 do 200.000 zł,
- w przypadku uszkodzenia ciała kub rozstroju zdrowia od 2.000 do 2000,000
- śmierci pacjenta - od 20.000 do 100.000.
Świadczenie ma być waloryzowane każdego roku.

Nowelizacja ustawy zmieniła krąg osób uprawnionych do złożenia wniosku o świadczenie kompensacyjne. Wniosek złożyć może, po śmierci pacjenta, krewny pierwszego stopnia, niepozostający w separacji małżonek, pozostający w stosunku przysposobienia oraz osoba pozostająca z pacjentem we wspólnym pożyciu.

Po ustaleniu przez Rzecznika Praw Pacjenta wysokości świadczenia kompensacyjnego, w terminie 30 dni od uprawomocnienia się decyzji, wnioskodawca będzie zobowiązany złożyć oświadczenie o przyjęciu świadczenia kompensacyjnego albo o rezygnacji ze świadczenia. Złożenie oświadczenia o przyjęciu świadczenia ustawa zrównuje ze zrzeczeniem się wszelkich roszczeń odszkodowawczych, o rentę oraz zadośćuczynienie pieniężne mogących wynikać ze zdarzenia medycznego.

Wprowadzony nowelizacją ustawy nowy model dochodzenia roszczeń z tytułu zdarzenia medycznego, zgodnie z wolą ustawodawcy, ma mieć charakter alternatywny do dochodzenia roszczeń na drodze cywilnej. Postępowanie nie może być prowadzone jeżeli sprawa została już prawomocnie osądzona przez sąd cywilny albo jest w toku.


 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

ULGA SPONSORINGOWA W DZIAŁALNOŚCI SPORTOWEJ

Ulga sponsoringowa wynika z art. 26ha ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 18 ee ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z ww. regulacjami podatnik prowadzący pozarolniczą działalność oraz osoba prawna uzyskująca przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych może odliczyć od podstawy opodatkowania kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów. Kwota odliczenia nie może jednak przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z pozarolniczej działalności gospodarczej lub z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych. Oznacza to, że podatnik, oprócz zaliczenia poniesionych kosztów do kosztów uzyskania przychodów uzyska prawo do dodatkowej preferencji w podatku dochodowym poprzez odliczenie od podstawy obliczenia podatku połowy poniesionych kosztów. W aspekcie praktycznym zastosowanie ulgi na wsparcie działalności sportowej da możliwość odliczenia od kosztów uzyskania przychody kwoty stanowiącej 150% poniesionych przez przedsiębiorcę...

Pomoc prawna w jeździectwie

Kancelaria Radcy Prawnego Agata Nurkowska posiada doświadczenie w świadczeniu pomocy prawnej ośrodkom jeździeckim, klubom jeździeckim oraz właścicielom i posiadaczom koni w szczególności w zakresie: 1. Sporządzania, opiniowania umów sprzedaży konia, dzierżawy i współdzierżawy, 2. Sporządzania i opiniowania umów pensjonatu dla konia, 3. Sporządzania i opiniowania umów o trening konia i jeźdźca, 4. Sporządzania i opiniowania umów sposoringowych, 5. Sporządzania regulaminów ośrodków jeździeckich, szkółek jeździeckich, pensjonatów dla koni, 6. Reprezentowanie stron umowy sprzedaży konia w przypadku wystąpienia wad ukrytych i roszczeń z tytułu rękojmi, 7. Windykacja należności, 8. Reprezentowanie klientów przed sądami, organami państwa oraz w postępowaniach mediacyjnych, pojednawczych i egzekucyjnych. Kancelaria świadczy pomoc prawną na terenie całego kraju. Zapraszam do kontaktu: radca prawna Agata Nurkowska tel. 782 976 908, e-mail: a.nurkowska@vp.pl http://kancelaria-nurkowska.com http...

RĘKOJMIA ZA WADY RZECZY SPRZEDANEJ

Sprzedaż konia podlega przepisom kodeksu cywilnego regulującym prawa i obowiązki stron umowy, w tym odpowiedzialności sprzedawcy za wady rzeczy sprzedanej. Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego sprzedawca konia odpowiada za jego wady jakie ujawnią się w ciągu dwóch lat od daty wydania rzeczy kupującemu. Jednocześnie kodeks cywilny wprowadza ułatwienie dla kupującego polegające na domniemaniu, zgodnie z którym przyjmuje się, że wada tkwiła w rzeczy sprzedanej w chwili zakupu. Wskazane powyżej domniemanie przenosi na sprzedawcę konieczność wykazania faktu przeciwnego czyli, że zgłoszona przez kupującego wada powstała już po jej zakupie. Do  Kancelaria Radcy Prawnego Agata Nurkowska  zgłosili się rodzice 12 - letniego chłopca, którzy zakupili konia dla syna trenującego skoki przez przeszkody. Chłopiec odbył dwie jazdy próbne prowadzone przez Sprzedawcę. Przed zakupem wykonane zostało podstawowe badanie TUV przez lekarza weterynarii poleconego przez Sprzedawcę. Kupujący nie byli ...